Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Buyukas

Sdílej na Facebooku

Autor: stisko

Vloženo: 15.07.2016

Publikováno: 15.07.2016 07:55

Kategorie: Recenze -> Knih

W.P. Gratias 
Buyukas - Zločin a vzdor
Blíží se konec devatenáctého století. Jména indiánských náčelníků jako např. Ulzana, Mangas Coloradas, Cochis a především Geromino dosud nejsou zapomenuta. Americkou veřejností jsou stále více vnímáni jako ti, kdo bránili rozkvětu civilizace, než jako ti, kdo hájili vlastní životy a svobodu.
               Thomas Sockrigde dělal svou práci vždy svědomitě s maximálním důrazem na priority americké společnosti. Byl za to svými nadřízenými náležitě oceňován a tak se jednoho dne ocitl v San Quentinu. Naštěsti pro něj, nikoli v nehostinné cele, ale v ředitelském křesle s úkolem vybudovat na západě vzorové vězení. Po několika letech jeho úřadování je v r.1900  zvěřejněn známým redaktorem článek  o vězni, který si odpykává trest v San Quentinu bez řádného procesu. V té době se začíná USA prezentovat před světem jako země důsledně stojící na demokratických principech a ve vládních kruzích vznikají obavy, aby proces narůstajícího politického vlivu na mezinárodní scéně nebyl podobnými zprávami narušen. Jednoho dne se proto objeví  před Sockridgem vládní zmozněnec Bruce J. KentWork s posláním celou záležitost důkladně prošetřit.
                   Kentworkovi se nakonec podaří prosadit i přes odpor ředitele věznice a jeho přímého nadřízeného guvernéra státu Kalifornie, propuštění vězně číslo PT 31. Pod tímto označením už pět let hnije ve studené kobce bývalý náčelník téměř vyhynulého apačského kmene Tentů - Buyukas, nemanželský syn samotného Geromina. Tato pověst , spolu s hrozbou jeho návratu do rezervace, vyvolá vlnu nepokoje. Co když  ho jeho zbylí soukmenovci začnou chápat jako nástupce slavného otce? Obava z masových bouří, během kterých by se mohly odhalit nekalé praktiky ředitele Úřadu pro indiánské záležitosti a správců jednotlivých rezervací, vedla k tajnému vynesení rozsudku smrti nad propuštěným. Ještě než se transport s apačským náčelníkem a několika dalšími indiány vydal na cestu do rezervace San Carlos, sadistický dozorce, seržant Kirby dostal vysokou odměnu, aby ve vhodný čas provedl fyzickou likvidaci Buyukase a jeho spoluvězňů.
Kniha Buyukas - Zločin a vzdor jistě vyvolá mnoho otázek o ceně lidské svobody a smyslu boje za ní. Na ty si asi každý čtenář odpoví jinak. Nevadí. Jde hlavně o to, některé  si položit a přemýšlet o nich. 
                   Vyšly také další dva díly: Poslední válečná stezka a Vyhaslé slunce. Celou trilologii lze bez problému sehnat v běžném, nebo pohodlněji v některém internetovém antikvariátu. Nebo možno zapůjčit v široce rozvětvené síti knihoven. Momentální dostupnost, je ale lepší si ověřit na internetu. 
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Hodnocení: 1 (3 hlasů)

cibule - 1andreina - 1TepKarlose6 - 1

přečíst později

Komentáře

štísko | + 0 / 0
17.07.2016-17:47
TEPKARLOS
Dík
TepKarlose6 | + 0 / 0
16.07.2016-15:37
Tak abych se vešel: 1. V obsahu takhle vypadají mocenské státní zájmy a "osvojení" si demokracie. 2. Neznám lepšího, nežli je originál (viz, třeba Tři mušketýři) Editování filmů a dnes i knih, jsou "průmyslem!" Líbí 1
štísko | + 0 / 0
16.07.2016-6:49
ANDREINO
Jsem rád, že Tě mé dílko inspirovalo.
ALICE
Po všech pokusech o pokračování Vinnetoua jsem dost skeptický. Tu nádherně naivní romantiku dnes už točit nikdo neumí a z komerčních důvodů ani nechce.
Odhadoval bych to tak na drsný akčňák. To dnes frčí. Proloží to nějakou skrytou reklamou, aby se na tom vydělalo.
Natočit to také ve stejném stylu by asi opravdu bylo komerční riziko. Vždyť vkus divaka se hodně proměnil.
Ale také jsem zvědavý.
andreina | + 0 / 0
15.07.2016-12:22
Osudy lidí, jako byl Buyukas mne vždy zajímaly. Díky za výstižnou recenzi, a než zase zmizím za prací, tak pověřím někoho z rodiny, aby se po všech třech knihách podívali.
cibule | + 0 / 0
15.07.2016-9:17
Zajímavé a poučné, 1. Včera jsem právě četla, že se chystá nové filmové zpracování Vinnetoua,
tak jsem zvědavá, klasiku to ovšem asi nepředčí.

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.