Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

V ledovém zajetí

Sdílej na Facebooku

Autor: stisko

Vloženo: 16.08.2016

Publikováno: 16.08.2016 06:41

Kategorie: Recenze -> Knih

Anotace: Něco na letní osvěžení
Jerri Nielsenová byla lékařkou s pětadvacetiletou praxí na pohotovosti v jedné komerční nemocnici. Cílem noční pohotovosti v takovémto zařízení je rychle ošetřit a ven. Na to, aby se zajímala blíže o pacienta nebyl čas. Jak sama vtipně poznamenala, začínala se po létech cítit jako cvičená veverka běhající v kruhu. 
Jednoho dne, při pročítání denního tisku si přečetla inzerát shánějící lékaře pro posádku výzkumné stanice na jižním pólu. 
Dlouho neváhala a přihlásila se do konkursu, kterým úspěšně prošla. 
Její touha po změně nebyla ale motivována jen potřebou narušit pracovní stereotyp. Přestože se v ordinaci neustále setkávala s oběťmi domácího násilí a byla schopná poznat jeho oběti hned při jejich vstupu do ordinace, až příliš pozdě si uvědomila, že ona sama je tou obětí také.
Když už našla odvahu skončit dvacetři let trvající manželství, tak při soudních tahanicích přišla o tři děti, které ovlivněni despotickým otcem, nechtěli u mámy zůstat.
Za těchto okolností přijala možnost práce v Antarktidě nejen z profesních důvodů, ale i jako příležitost k novému začátku života. 
Na stanici nastoupila v "letním" období, které na pólu trvá ale jen krátce. Jerrri se s nadšením pustila do plnění nových úkolů a přes letecký most se jí podařilo doplnit vybavení jinak dost primitivní nemocnice. Necelé čtyři měsíce léta, uběhly jako voda a na stanici byla zanechána jen malá část z původních dvouset obyvatel. Zbytek měl být po následujích osm měsíců naprosto odstřižen od zásobování, neboť žádné letadlo nebylo schopno za nastávajících mrazů přistát.  
                         Záhy po uzavření leteckého provozu si Jerri  nahmatala na prsou ztvrdlou bulku, ze které pomocí konzultace se specialistou, přes občas fungující internet, diagnostikovala rychle bující rakovinový nádor. 
Jako jediná lékařka na stanici se ocitla v dvojím ohni. Kromě zápasu o vlastní život, se ještě starala o zdraví dalších čtyřiceti lidí. Její situace byla tak zoufalá, že se nakonec rozhodla bulku sama odoperovat a zavést chemoterapi. Jako nezbytný pomocný perzonál si stihla vyškolit nejbližší kamarády, kteří byli ale bez jakéhokoli předchozího lékařského vzdělání.
                          Velmi dobrá kniha o obětavosti, přátelství a ochotě nést za druhé jejich břemeno. Skvěle vykreslená ponorková nemoc, která na tak malém prostoru musela nastat. Jako bonus jsem vímal, působivě popsaný přerod "normálního" člověka v domácího despotu s nezvladatelnou touhou ovládat vlastní rodinu. Plynulost čtivě napsaného příběhu, který má do povrchnosti hodně daleko, podle mého názoru místy ruší více zveřejněných osobních dopisů, než je pro vytvoření atmosféry autenticity nutné. Ale to je možná jen otázka vkusu. Jednotvárné prostředí s všudy přítomným mrazem, často i přes padesát stupňů pod nulou, je čtenáři předkládáno pohledem lidí, kteří si Antarktidu dokázali zamilovat a našli v těchto podmínkách druhý domov.
K sehnání již jen v síti knihoven a antikvariátech. Pod stejným názvem vyšel ještě jeden titul. Je ale od jiného autora a obsahově naprosto odlišný.
Podle knihy byl natočen film Cesta k Ledu se Susan Sarandon v hlavní roli. Kvalitou se sice knižní předloze nepřiblížil, ale téměř 60%, udělených diváky na ČSFD, jej řadí alespoň k spodní hranici slušného průměru. 
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Toto literární dílo ještě nebylo hodnocenopřečíst později

Komentáře

štísko | + 0 / 0
20.08.2016-20:18
CRAZY
Máš pravdu. Ono se v podstatě už všechno stalo a napsalo:)
Děkuji, že jsi se stavil.
crazy | + 0 / 0
16.08.2016-10:39
Pěkně drastická realita. Na podobná témata je už psáno dost. I film s Harisson Fordem Na útěku je napínavý.

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.