Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Kleptoman a Ježíšek

Sdílej na Facebooku

Autor: Sedmikraska

Vloženo: 15.12.2016

Publikováno: 15.12.2016 08:29

Kategorie: Povídky -> Ze života

Anotace: Přeji všem - i těm, kteří nekradou - krásné a požehnané Vánoce.
Bětka

 

„Ještě čtyři velký mrkve a dvě kila brambor, prosím.“

„A co jiného?“ prodavačka na mě promluvila svým typickým nosovým hlasem a pohled, kterej na mě vrhla, mluvil za všechno. Četl jsem bez problémů: Vypadni, už chci zavřít krám…

Chápal jsem ji, blížily se Vánoce a každej řešil jiný věci.

Když se za pultem sklonila k přepravce s bramborama, štípnul jsem dvě lízátka s broukem Pytlíkem. Nemám je rád, to je pravda, ale nejde to, nemůžu si pomoct. Kradu, protože to mám v diagnóze. Jsem kleptoman. Za nákup jsem tam nechal litr – nějakej chlast a kachnu na neděli, kafe a tak. A pak ukradnu dvě lízátka, co stojej dohromady asi 5 kaček. Pocit uspokojení je krásnej. Když je strčím do tašky a ta stará mumie se narovná, mám úsměv na líci a je mi fajn. Pak ale ujdu sto metrů a je to v řiti.

Doma hážu lízátka do krabice – do svý krabice. Je to bedna na lup. Je plná černoty. Teda nakradených hovadin. Jsou to vážně ptákoviny, který ani nepotřebuju. Rtěnky, dámský kalhotky, naušnice, kondomy, časopisy, propisky, notýsky, vitamíny, žiletky a další podobný cennosti.

Pozítří přijdou rodiče, bude čtvrtá adventní neděle, pak ještě mejdan s kamarádama, a pak už na kšefty kašlu. Telka, rumajzlík, cukroví od máti a spát. Makám přes rok hodně, tak si to zasloužím.  Už cestou domů s těma lízátkama jsem se rozhodl, že s  kradenejma věcma v krabici zatočím, napadlo mě, že je dám kámošům k Vánocům.

Koupil jsem si baličák a mašli. Při tý příležitosti jsem votočil ořezávátko, na kterým je kukuřice s očima. Kýč jak prase. Svůj lup jsem teda ještě rozmnožil.

Večer jsem si sedl ke krabici a pustil koledy, vyndal nůžky a začal balit. Sepsal jsem si nejdřív ty věci na papír a přidělil jim lidi a pak jsem balil, poslouchal, jak mi tam Marta Kubišová rozjíždí „Narodil se“ a popíjel jsem k tomu čaj. No spíš rum s trochou čaje.

Libuna – tý dám tu rtěnku, ona má pusu k zulíbání, jen neví, že moje je k mání. Kalhotky dám ségře, ještě jí přidám náušnice. Petrovi nadělím sadu kancelářskejch věcí i s kukuřičnym ořezávátkem. Taky mi dává hovadiny, je to suchar. Vitamíny Evě, CD s Čechomorem Martinovi, žiletky tátovi, kondomy dám z prdele Standovi a přibalim ten sprostej časák z pumpy.

Krabice byla fakt plná, nemá smysl to tu vypočítávat všechno. Dary to pompézní nebyly, ale myslím, že od starýho mládence nikdo nic moc lepšího nečekal.

Hotovo. Podíval jsem se na výsledek svýho snažení. Čučel jsem chvíli na hříšný balíčky a najednou mi bylo ze všeho děsně smutno. Všechen ten zmar, ty pocity zoufalství, ponížení, depky… To všechno, co potom – po každý krádeži - přichází, vrátilo se to. Neuměl jsem si to v hlavě srovnat. Vždycky nejdřív přjde úleva a pocit uspokojení, ale pak se to vrátí – deprese, frustrace, úzkost.

Mám ty lidi přece rád. Přece je neposkvrním svojí odpornou, černou, hnusnou chorobou.

Otvírám další flašku a zapíjím žal. Už to čajem neředím. Tak často mi pomáhá jen ten chlast. Sám sobě se hnusím. Beru do ruky papír a tužku. Snad po sto letech. Písmenka už normálně vyrábím jen na kompu. Dávám druhý kolo Kubišový, koukám na ty balíčky s jménama lidí, co je mám rád. Na dárky, v kterých je zabalený to, co tak z duše nenávidím. Skláním se nad papír a píšu:

Milý Ježíšku,

strašně moc si přeju přestat chlastat a krást. Jako když jsem byl malej kluk. Ty mě určitě chápeš. Už nevidím řešení. Nechci to nikomu říkat, stydím se děsně. Chci se  osvobodit. Mít pocit, že vládnu sám sobě, že mi nikdo uvnitř neporoučí, že jsem celej jenom svůj. Nikomu nepatřím, nikdo si se mnou nedělá nic, co by se mi nelíbilo.

Díky Jirka

Dopis jsem dal do obálky, nadepsal ho Ježíšek a vyrazil jsem ven. Nejdřív jsem do kontejneru naházel všechny ty krámy. A potom jsem do schránky hodil dopis. Začalo sněžit. Jako zázrakem. Chumelenice, jaká dlouho nebyla. Procházel jsem se a za chvíli mi pod nohama křupal krásný, čerstvý sníh a všechno bylo jiné, čisté.

Dnes budu usínat s nadějí. S velkou nadějí, že se zítra probudím a všechno bude jinak. Napsal jsem přece Ježíškovi. A jsou Vánoce. Čas zázraků. Bude ze mě novej člověk.

Šťastnej jsem otevřel domovní dveře a oklepával boty od sněhu. A najednou mi padla do oka – barevná, tlustá obálka v sousedově schránce na dopisy. Dala by se při troše snahy vytáhnout. Na kabátě mi roztávaly poslední vločky, v srdci doznívala představa vánočních zázraků. Moje pravá ruka už bez mého vnitřního svolení natahovala prsty po obálce. V tu ránu se otevřely dveře. Rychle jsem ucuknul a pozdravil sousedku.

„Krásný večer, paní Libánská.“ Pipina jedna… všude je jí plno.

„Pane Večeřo, to jsem ráda, že vás potkávám, pomohl byste mi s taškou? To jste hodný. Na Vánoce si mají lidé pomáhat, že?“

Cejtil jsem pnutí a potřebu se tam vrátit, ale čtyři patra jsou čtyři patra. Nakonec jsem byl ale rád, byl jsem opravdu šťastnej, Libánská mě dneska zachránila. A naděje ještě pořád žije…

 

 
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Hodnocení: 1 (6 hlasů)

Mirarap - 1Blechovan - 1Jezevec - 1
tata - 1Pétík - 1andreina - 1

přečíst později

Komentáře

andreina | + 0 / 0
19.01.2017-19:52
Napsané určitě dobře, a že umíš o tom žádná. Já v tom však vidím ještě něco jiného. Takové to poňouknutí, že jsou na světě i důležitější dárky než ty, co lze koupit, a právě těmi by se měl Ježíšek zabývat přednostně.
Jednuška.
sedmikraska | + 0 / 0
31.12.2016-16:50
Moc díky za návštěvu a přeju ti krásnou "Dlouhou noc"
pavlicek | + 0 / 0
31.12.2016-16:04
Skvělý, umíš. Mám rád věci, které jsou ze života a o něčem.
sedmikraska | + 0 / 0
23.12.2016-15:29
Oskaare, díky za to, žes zavítal a já ti přeji krásné svátky. Mějte se fajn a ať vás potká ve dobré.
Bětka
tata | + 0 / 0
23.12.2016-13:55
Měj se hezky Bětko
Oskaar | + 0 / 0
23.12.2016-12:19
"Koupil jsem si baličák a mašli. Při tý příležitosti jsem votočil ořezávátko ..."
Ježiš ty mi dáváš. Tohle tvoje psaní můj šálek naštěstí je a tak se mám kam vracet. Opět jsem si to přečetl s přiblblíkem na ksichtě (úsměv na rtu po celou dobu). Hezký svátky.
sedmikraska | + 0 / 0
16.12.2016-20:08
Táto, přeju ti krásn Vánoce. Bětka
tata | + 0 / 0
16.12.2016-15:41
Dobře napsané
1.
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-18:33
Albi, dík za zastavení, komentář k mému dílu a jeho hodnocení ;-)
Krásné Vánoce.
albicastro | + 1 / 0
15.12.2016-18:22
,,Dílo vloženo v 8.29...před ním díla, za ním díla, proplouvají nezájmem bez komentů"
Tady mi nezbývá než souhlasit. Dokonce sám jsem svědkem. Kdyby mě nenavštívila VznesenaMrkev, tak mi pod dílem straší taky nula komentářů.:-))
Jako já už jsem si na to zvykl, ale komentujte i ostatní uživatelé. Včera nebo předevčírem jsem viděl šest děl za sebou, které nikdo nehodnotil, zatímco pod jinými díly vašich oblíbenců to žilo.
Já básníkem nejsem, takže hodnotím zvláště jen prozaické díla. Ale chtělo by to větší akčnost, ať mají nováčci a uživatelé, kterých si nikdo nevšímá, motivaci psát dál a zlepšovat se...
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-15:03
můj komentář k dnešnímu komentování mého dílka :-) Není to k žádné konkrétní osobě, ale k tomu, co pod "Kleptomanem" narostlo:

http://cvsc.cz/img/jiranek/knihy/pro_snilky/02.jpg

Takže přeji ještě jednou radost, uměleckého ducha, chuť psát a lásku k člověku. Těm skeptičtějším aspoň ke kočkám ;-)
aklasuok | + 0 / 0
15.12.2016-14:53
přeťukla jsem se v komentu v 9.53

myšleno" kdo a s čím se zastaviL...(ne zastavím)"
VznesenaMrkev | + 0 / 0
15.12.2016-13:29
Ano, líbí. Zní docela děsně pěkně.:-))
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-13:11
Hele, mrkvi, já miluju to tvoje slovo "hrůza" :-) To je děsně pěkný slovo. A líbí se ti moje spojení "děsně pěkný"? :-)
VznesenaMrkev | + 0 / 0
15.12.2016-13:04
Já ti dám ,,ještě čtyři velký mrkve"!! :D
Hrůza.
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-11:42
Ty jo... Uf...
Mirarap | + 0 / 0
15.12.2016-11:38
Mohu ke Kousalce? I když se občas opakuješ, Ivo, vždy tvé komentáře čtu. Škoda jen, že jsem tě s tvým smysluplným komentářem postrádal včera u zásadního "střetu" Jindra kontra St. Mohlo to být - zajímavé...:-) Také přeji všem hezké Vánoce....-)
Jezevec | + 0 / 0
15.12.2016-11:13
Kousalko, vůbec jsem tě nechtěl naštvat. Mrzí mě to a omlouvám se. Někdy si asi nevidím do tlamy a něco plácnu v domnění, že to je pochvala a ono to vyzní obráceně.

Ještě jednou se omlouvám a přeji ti pohodové Vánoce.
aklasuok | + 0 / 0
15.12.2016-11:11
víš co mě napadlo, Jezevče ?
vlezte si všichni vstřícně do zadele a máte to spisovatelství v kešeni... ještě než napíšete jednu větu... jsi její manžel, kamarád, milenec, soused v baráku, spisovatelskej guru? nebo si o tom mám myslet co?
nebo jenom blbě čteš či hůř chápeš
proč to píšeš ?
"a strhnout ke čtení – dokonce i Kousalku, což se povede málo komu"

já jsem něco takového o strhnutí napsala:-((
(?)
(jdi se fakt vycpat, no, možná jsi jenom další z řady)
Kousalka
Alma | + 0 / 0
15.12.2016-11:08
Jejda,
o té síle jsem psala jen proto, že o všechno co dnes mám, jsem se musela zasloužit jen já sama. A že to nebylo mnohdy právě lehké, není pochyb. Neznamená to, že musím mít všechno, žiji skromně, ale to co mám mi stačí ke své spokojenosti.
Jezevec | + 1 / 0
15.12.2016-11:04
Já náhodou zrovna tuhle úchylku nemám, tak zcela neposoudím, jestli to kleptoman takhle prožívá, ale začetl jsem se rád. Prostě umíš psát a strhnout ke čtení – dokonce i Kousalku, což se povede málo komu. Blahopřeji. Co já bych za to dal!

Taky všem přeji krásné Vánoce. Já na zázraky a "Ježíška" už zase věřím (viděl jsem jeho odraz v mnoha očích /jasně, kritici - je to klišé a otřepaná fráze/) a nestydím se za to. Jsem rád, že svět nestojí jen na lidském rozumu (ač si ho vážím), ale i na zázracích a na skutečnostech, které nás přesahují – jinak by tu nebylo k žití.
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-10:55
Jejdo, i tobě díky za komentář a milé přání. Krásné Vánoce!
Jejda | + 0 / 0
15.12.2016-10:42
Smutné a pěkné. Moc pěkné! Já náhodou na zázraky věřím. A není to jenom o síle (jak píše Alma), ale právě o té milosti. Prostě občas se zadaří. Tak ať se i Tobě Sedmikrásko něco zázračného brzy splní!
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-10:33
Jendo díky za vstup. Pěkné Vánoce.
Blechovan | + 0 / 0
15.12.2016-10:30
Abych se pokusil trochu zažertovat.
Ježíšek v naší galaxii už dávno není. Dovedete si představit jaké měl výčitky svědomí, když nesplnil miliony a miliony každoročních vánočních proseb všemožných žadatelů? A to měl štěstí, že mohamedáni, buddhisté či hindiuisté na nějakého Ježíška nevěří, takže jej přáníčky neobtěžovali. Teď se proslulé jezulátko usídlilo na sousední galaxii. A co lidé? No, co by. Vysílají jednu raketu za druhou, aby jej našli a doručili mu další miliony nesplnitelných přáníček a proseb.

Takže hezké Vánoce i bez mimořádných požadavků. Snad jen ten hlavní (a rovněž obtížně splnitelný) - ať nám v míru zdraví slouží.
Ještě názor. Je normální, že ne každý autor, ne každý styl psaní vyhovuje všem. Proto si vybírám, co nám vyhovuje. Ostatní tím neodsuzuji, jen je ponechávám čtenářům s odlišným vkusem a zájmy.
sedmikraska | + 0 / 0
15.12.2016-10:20
Kousalko, Míro, Almo...

všem díky za zastavení a odvahu napsat pár slov.

Kousalko, já ti rozumím a cítím takovej smutek, když to čtu... Jinak co se potkávání mýho psaní a tvýho čtení týče, s tím si nelam hlavu. Tohle není žádnej vrchol mý tvorb. Napsala jsem to, myslím, loni a chtěla jsem sem dát nějaké vánoční pozdravení.
Tak díky za zamávání a mávám i vánočním pozdravením také a ať už to máš s těmi duchovními rozměr jakkoli, buď šťastná.

Alma: No, já si skoro myslím, že tohle po Ježíškovi chtít, je férovější, než chtít tablet nebo pěnu na holení

Míro: napiš nám povídku o svých koníčcích :-)

mějte se všichni fajn
Aklasuok | + 0 / 0
15.12.2016-9:53
Dílo vloženo v 8.29...před ním díla, za ním díla, proplouvají nezájmem bez komentů, je to i jejich věc, věc jejich lodivodů... přes nicotu do zapomnění.
Rozkliknu díla přidaná.. a vidím Sedmikráska, jeden koment , jednuška. Na 99% vím kdo a s čím se zastavím. Jak nerada mám pravdu... Bla bla bla... mor.
Pan S. je svými projevy fakt vůl větší než lev, ale když v tý jeho vyvřelý zlobě, plný zbytečně zbytečných slov je mnohdy tolik pravdy, že pak tohle všechno tady děsí o to víc. O to víc, že řešení to stejně nemá. Protože když odejdou, tak už tady nebude nic, ale vůbec nic. Čisto, ale prázdné čisto. Spíš prázdno.
Jako v těch apokalyptických filmech, jenom tady místo poletujícího kapesníku a vrzavých pantů dveří, se kterými si v prázdnoprázdné ulici pohrává osamělý vítr... budou poletovat roztrhaná slova... a potom závěr na dlouhé nic, až po vteřinách strnulosti pozvolna se snášející písmeno Z.
Protagonisti budou mrtví, částečně zavražděni, zbytek zasebevražděn. Literárno na márách, sociálno s posledními záškuby hrudníku ztrácí poslední dech. A poslední žijící, admim, ve skafandru, v vesmírné kavárně plných ametystů, nasává energii.
(volám jedno ateistické, Bože)

Sedmikrásko, asi se opakuji, jsi spisovatelka, píšeš dobře, vytknout ti není co, je to čtenářsky srozumitelné, ukotvené.
Jenom jak už se určitě opakuji... pro mě to není, ale myslím, že to je čtenářem, ne pisatelem. Jak už se opakuji, dneska už jdu za texty, které mě usadí na zadek chytrostí pisatele, moudrostí toho co se říká, co nacházím i třeba v jednoduchých větách, v tesech jako třeba i o ničem. Nebo za tím, co mě dojme.

A tím neříkám, že tvůj text je hloupý, nebo nemoudrý, jenom, že tenhle DRUH kávy mě nechává lhostejnou. Ale nic o tom, že káva by nebyla jakostní a dobře uvařená.(pro MĚ je ale její chuť nudná)
(Už jsem ti to určitě napsala, tedy abych se i nadále nemusela opakovat, tvým určitě dobrým textům s neúčastnou úklonkou mávám)
Alma | + 0 / 0
15.12.2016-9:41
Co všechno by měl Ježíšek plnit?
To přání by mělo být hlavně v něm samotném, a on sám by měl mít sílu se s tím vypořádat. Ale vím, že to často bývá velmi těžké.
Mirarap | + 0 / 0
15.12.2016-8:58
Nemoc? Spíš pěkný a praktický koníček.
Ukradl jsem knot, snad mně přijde vhod, uložím ho do krabice...
Nebude tam sám, v té krabici mám - ukradených věcí více...
Ještě si maně vzpomínám na rukavice z jelenice...
Šloda, že ses chtěl napravit. Už to nebudeš ty...:-)))

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.