Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Pohádka možná o slzičce, a možná taky ne

Sdílej na Facebooku

Autor: 7Veronika7

Vloženo: 19.12.2016

Publikováno: 19.12.2016 21:45

Kategorie: Povídky -> Pohádkové

                Stalo se to v předvánočním shonu. Štědrý prosinec se blížil mílovými kroky a lidé ve městě se marně snažili udržet s ním tempo. Ať pospíchali, jak pospíchali, stejně se jim stále nedařilo mít hotovo vše, co si umanuli. A tak pospíchali ještě víc a víc a mysleli si, hlupáčci malí, že můžou předhonit samotný čas.

                Spěchal i jeden takový tatínek. Běhal po velkém obchodním domě sem tam, nahoru a zase dolů, doprava, doleva, pro jablíčka, pro autíčko, pro knížečku s krtkem a pro hladkou mouku do cukroví, přesně tak, jak mu jedna taková maminka, ta jeho, napsala ty položky do nákupního seznamu. Jsou už takoví tatínkové, co plní všecko přesně tak, jak se jim to poví, i když jsou z toho pak celí unavení. A tak se stalo, že když přiběhl konečně k regálu s vykrajovátky, kde měl vybrat pár vánočních tvarů, už skoro zavírali. Rychle sáhl do pěti košíčku a přihodil do toho svého velkého nákupního hvězdičku, zvoneček, stromeček, kapříka – a kapku. Nijak je dál nezkoumal, hnal se tím svým závodním tempem ke kase.

                A v tašce to začalo. Hvězdička koukla po ostatních vykrajovátkách a povídá: „Já jsem hvězdička, zářila jsem nad betlémem, tak jsem z vás nejvánočnější, heč.“

                Ostatní vykrajovátka s ní hned chtěla kamarádit, a tak se vytahovala, jak moc vánoční jsou, aby té hvězdičce stačila. Jen kapka si tak tiše ležela na dně tašky a nevěděla, co říct. Nejspíš bude dešťová. A v betlémě určitě nepršelo, když se tam Ježíšek narodil. V žádné koledičce, co hrály už druhý týden v obchoďáku, se o žádném dešti nezpívalo – zato o hvězdičkách, zvonečcích, stromečcích i kaprech jela jedna písnička za druhou.

                Doma tatínek nákup vysypal na stolek a maminka si ho začala zvědavě prohlížet.

                „I ta vykrajovátka jsem našel,“ prohlásil tatínek s pýchou v hlase. „Hvězdičku, zvoneček, stromeček, kapříka – a tohle bude asi slzička, ta se mi tam musela nějak připlést.“

                A kapka byla ještě smutnější, je slzičkou od pláče a je navíc ještě připletená. Nejradši by byla zůstala schovaná na dně tašky, kde by ji nikdo neviděl. Kdyby se jí tak alespoň maminka zastala, ale ta asi od tatínka chytla spěchavou, utíkala uložit Péťu a Justýnku, vždyť je přece osm a to už děti patří do postele.

                Byla by se kapička slzička trápila až do rána. Ale to by pak nebyla žádná pohádka. Ve správné pohádce všechny nešťastníky někdo osvobodí. A tak se – jako mávnutím kouzelného proutku – nad vykrajovátky sklonila Justýnka. Dostala totiž žízeň a vypravila se do kuchyně pro skleničku vody.

                „Jé, mami, táta koupil plamínek!“ křičela do chodby, aby to bylo slyšet až k pokojíčku, kde se maminka skláněla nad Péťovou kolébkou.

                „Jaký plamínek, Justýnko?“ podivila se maminka.

                „Přece takový, jako má svíčka, když se zapálí. Ten, co tak krásně svítí a hřeje.“

                A měla pravdu. Maminka pak druhý den kapičkou vykrájela spoustu perníčků a všechny namalovala žlutou polevou, udělala na ně tečky a čárečky a vlnovky, aby to vypadalo jako ohníček, když tančí.

                Všechna ostatní vykrajovátka pak chtěla s kapičkou kamarádit. A kapičku už ani nenapadlo, že by se měla schovávat někde na dně tašky. A co víc – začala mít sama sebe opravdu ráda, stejně tak, jako ji měli rádi všichni ostatní. Nebyla totiž slzičkou, ale veselým a skotačivým plamínkem, který rozdává radost.
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Hodnocení: 1 (3 hlasů)

JariAgnes - 1cibule - 1jamilao - 1

přečíst později

Komentáře

7Veronika7 | + 0 / 0
22.12.2016-20:28
Stapletone,koukám,že se zrodil velký kritik, že? No tak jen do nás zdejších amatérů, předveď nám, jak má vypadat literatura :-) Wolfgu, díky za komentář, i já mám ráda jednoduchost.
Wolfg | + 0 / 0
22.12.2016-11:20
Dík za hezkou myšlenku. Jednoduché pohádky jsou ty nejlepší
stapleton | + 0 / 0
21.12.2016-5:53
Au, auuu, toto bolí!

Prózu tady čtu výjimečně, mám dost co dělat, abych vydýchal poezii a "poézii". Ale když už to dostalo tip: proč ty pozamenty, proč ty zdrobněliny, proč ta klišé (mílovými kroky), proč to otřepané, tisíckrát vyvařené téma předvánočního spěchu, když to s příběhem vůbec nesouvisí?

Vtipná myšlenka - a k nepoužití zabitá, zavalená horou veteše.
7Veronika7 | + 0 / 0
20.12.2016-21:24
Děkuji za komentář, tip i přání hezkých Vánoc. A s přáním se také přidávám - hlavně ať jsou plné pohody :-)
jamilao | + 0 / 0
20.12.2016-17:20
Veroniko, ta pohádka je tak hezká a optimistická - snad ve všem se přece dá najít něco hezkého, že si přitipnu. :-)
A hezké Vánoce!
7Veronika7 | + 0 / 0
20.12.2016-16:07
Oběma vám děkuji za zastavení a komentář. Albicastro, asi nebudeš tak úplně cílovou skupinou - je to jen obyčejná, jednoduchá pohádka, která se vyloupla při pečení cukroví. Jak říkáš - třeba příště :-)
cibule | + 0 / 0
20.12.2016-15:13
Milé :).
albicastro | + 0 / 0
20.12.2016-11:21
Nevím, ale tohle mi nějak nesedlo. Snad příště..:)
7Veronika7 | + 0 / 0
20.12.2016-7:43
Nevím, nevím, jestli je tohle zrovna dílkko do Tipu, ale pokud tě potěšilo, splnilo svůj účel :-) Díky za komentář.
JariAgnes | + 0 / 0
19.12.2016-23:28
Moc milé...
U Tebe čtu ráda všechno... :-)
Myslím, že to bude hezký předvánoční TIP.
A pokud nevyjde, máš můj soukromý... hlavně kvůli tomu nápadu s plamínkem, to se mi moc líbí. :-)

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.