Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Chytrej kluk

Sdílej na Facebooku

Autor: IQnick

Sbírka: Vůně pivoňkových květů

Vloženo: 3.01.2017

Publikováno: 3.01.2017 20:25

Kategorie: Povídky -> Ze života

Anotace: Při psaní tohoto dílka jsem měla před očima rudo a obraz jedné konkrétní osoby, se kterou jsem si to nutně potřebovala vyřídit, ale vůbec mě nenapadlo, že to při četbě za ni schytá nic netušící laskavý čtenář. :-)

Prosím vás tedy, abyste si představili, že jste pouhými nezúčastněnými svědky mého vnitřního monologu s jistým Aleškem z Chytrolínova...

Chytrej kluk

 

Je to skvělej pocit, bejt takhle chytrej.
Dobrý je, že tě máma tak miluje a bezmezně ti věří.

A nejlepší je, že se právě rozhodla svěřit ti svoje tajemství. A zrovna když jsou všichni pryč! Ukázala ti tajnou skrýš v parádním pokoji, o který jsi neměl ani tušení, a vytáhla z ní vkladní knížku. Jěžišmarjá! Panenko Nebeská, málem jsi omdlel! Ani nevíš kolikrát sis musel přepočítat všechny ty nuly, skoro jsi ani nedokázal vnímat, co ti vlastně říká.

„Ty víš, Alešku, že mě celej život trápilo, že nejseš prvorozenej. Ale seš syn! Tohle musí Hanička pochopit. Až umřu…“
„Prosim tě, mami…“
„Mlč! Teď mluvím já! Ty poslouchej. A poslouchej dobře. Všechno jsem to promyslela a takhle je to nejlepší. Už jsem to všechno dala na tebe přepsat. Všechny tři pole, zahrada, sad i tenhleten barák, všechno to bude jednou tvoje! Ale Haničku nemůžu jen tak odbejt, to snad chápeš. Nikdo na světě mě nemůže nařknout, že jsem svoje děti nepodělila spravedlivě. Celej život jsem spořila, dvě pole jsem prodala, i ty koně se mně podařilo prodat, ještě než je znárodnili, a všechno jsem to uložila tady na tu knížku.“

„Stejně nechápu, jaks mohla našetřit osumset tisíc…“
„No to víš, no … váš otec byl válečnej hrdina, na to bys zapomínat 
neměl … Proč myslíš, že jsme se s Františkem nikdy nevzali? Nám vždycky bohatě stačilo, co jsme si vydělali a co nám dalo hospodářství, a tak jsem každej měsíc mohla celej vdovskej důchod uložit ... aspoň ta smrt byla k něčemu dobrá … A sem tam jsme mohli i něco prodat, pšenku a sena, někdy i brambory… i ty husy něco přinesly, to víš, to se musí umět hospodařit! Však jsme nouzí netrpěli. Často jsem mohla uložit i z Frantovi vejplaty, ale to není tvoje starost ...

Dala jsem si udělat odhad, ještě tam není tolik, abyste byli srovnaný, ale když Bůh dá, tak to ještě dospořím.
Až tady nebudu, tak tu knížku dej Haně! To je její dědictví. Takhle to chci! Pěkně po selsku, synovi grunt, dceři věno. Rozumíš?“
„Mami, dyť ty nás všechny ještě přežiješ.“
„Já nežertuju, Aleši!“
„Promiň, … já jen, … že mně nedělá dobře poslouchat, jak plánuješ, co bude, až tady nebudeš…“
„Já vím, Alešku, ty jsi byl vždycky hodnej syn. Ale tohle je život, a nikdo tady nemůže bejt věčně.  A ty seš už dost starej na to, abys to zvládnul. Nikomu jinýmu bych to nesvěřila! Právníkům nevěřím ani pozdravení.“
„Tak dobře, mami. Já se vo to postarám …. a až přijde čas, Hana dostane, co ji patří!“
„Já jsem věděla, že se na tebe můžu spolehnout! Nikdo o ní neví. A ty to taky nikomu neříkej!“


Úplně nejlepší je, že ti to sežrala i s navijákem. Copak seš blázen, abys cpal ségře prachy, vo kterejch ani neví! Hana, na rozdíl od tebe, se uměla provdat do majetku, ta žádný peníze nepotřebuje.

. . .


Blbý je, že umřela tak brzy. Jakoby to snad tušila, nebo co. Přeci jen jsi ji měl doopravdy hodně rád. A Hana taky. Jednu chvíli jsi dokonce i zakolísal, když's jí slyšel jak pláče, když připravovala mámu do hrobu. Ale na štěstí ses včas vzpamatoval. Seš přece chlap, ne! Chlap, co má za ušima.

Blbý je, že tu knížku nemůžeš nikde najít. Ta šetrná máma ji asi na poslední chvíli schovala někam jinam. Nebylo by divu, těch pár posledních dnů se jí to už všechno pletlo.

Dobrý je, že ses konečně moh zbavit Franty, dědka smradlavýho, takže teď už máš celej barák jenom sám pro sebe. Můžeš si to tady v klidu, pěkně systematicky prohledat. Klidně cihlu po cihle, když to bude nutný, za ten milion to stojí!

Nejlepší je, že vo tý knížce nikdo neví, takže můžeš dost dlouho předstírat, že to tady dáváš do pořádku.

A úplně ze všeho nejlepší je, že seš si sám sebou tak jistej, že tě ani ve snu nenapadne, že před pár měsíci, jednoho krásnýho dne, zrovna když nikdo nebyl doma, vzala máma Hanu do parádního pokoje a řekla…..

Dojde ti to až za dva roky.
Taková sprostota! Normálně tě vokradla! A klidně za tvejma zádama, ani mámin pohřeb pro ni nebyl dost svatej! Ježišmárjá! Tak tohle ji teda nedaruješ. Kdyby něco řekla, tak bys jí třeba půlku dal, možná, ale kreténa tady z tebe nikdo dělat nebude, na to by ses podíval! Právo je na tvojí straně!  Kradla přece v tvým baráku, ne! Ale to se teda šeredně přepočítala, sestřička.
A tak se soudíš.

Pět let. Blbý je, že o tý vkladní knížce nikdo neví. Věděla o ni jen máma a ty. Jo a ségra, ještě … Nikdo jinej ji nikdy neviděl, máma byla chytrá a moc vopatrná, nikdy o ní nikomu neřekla ani slovo.  No a to se pak dost těžko něco dokazuje, že jo…

Deset let. Máš přece plný právo se odvolávat, ne?
Patnáct let. Jsou i vyšší soudy, holomci, a tam se teprv ukáže, na čí straně je pravda!

A mezi tím, tak nějak přišla ta svoboda a to je moc dobře.
Protože když ti Nejvyšší soud zamítl poslední možný odvolání, tak sis moh aspoň pěkně od plic zanadávat nahlas. 
A co zanadávat?! Dyť ty si to klidně můžeš vyřídit třeba i se samotným prezidentem, máme sakra svobodu, ne!

To, co ty mu napíšeš, to si ten pravdoláskař napudrovanej za rámeček nestrčí, na to můžeš vzít jed! Však ty víš moc dobře, že sou to všichni stejná cháska, ruka ruku myje, známe tyhle lidi, máš je všechny do jednoho dávno přečtený! Všichni ste sepatý! Kurvy zlodějský, komunistický….!!!!!!

 . . .

 

Pobyt v blázinci zase není tak špatnej.
A nejlepší je, že už za šest tejdnů budeš doma. Sedneš si pěkně na lavičku, před ten svůj dvacet let chátrající barák a na stolek si rozložíš lahváče, noviny, cigára a astmatickej sprej, budeš kouřit a nadávat na celej svět, protože co jinýho bys taky dělal, že jo.

Pole, zahradu i sad schlamstli právníci.
Kurvy jedny zlodějský kapitalistický!

 

 < Předchozí dílo ve sbírceDalší dílo ve sbírce >
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Hodnocení: 1 (13 hlasů)

Blechovan - 1sedmikraska - 1Jezevec - 1
Mirarap - 1JariAgnes - 1gabruska - 1
Klyka - 1caeilin - 1alexandrmaly - 1
Rita - 1VedlejsiCesta - 1Marusja - 1
franlys - 1

přečíst později

Komentáře

IQnick | + 0 / 0
6.03.2017-13:20
franlys: děkuju za návštěvu i gratulku a omlouvám se za opožděnou reakci. Teď jsem na netu jen velmi zřídka.

"Všechny tři pole..." jsou takhle úmyslně. Je to v přímé řeči a máma by to spisovně nikdy neřekla. :-))
franlys | + 0 / 0
5.03.2017-9:29
Dodatečná gratulka k pěknému tipu.

Oprav si - všechny(a) tři pole, zahrada...
IQnick | + 0 / 0
6.01.2017-13:13
VedlejsiCesta: děkuju, jsem polichocena. Tedy pochvalou za povídku ne těmi chybami. :o)
Ale děkuju i za upozornění na ně. Překlepy a čárky ve větách to moje noční můra. :-) Až budu mít chvilku, tak to opravím.
Ta věta "A klidně za tvejma zádama!" je myšlena tak, že on si myslí, že tu knížku musela ukrást v době, kdy mámu připravovala do hrobu a on byl ve vedlejší místnosti, a jemu to připadá jako ještě větší lumpárna, než kdyby se mu například vloupala do baráku, když nebyl doma. A navíc se s ním pak bavila jakoby nic!
Myslím, že je přirozené, že když "okradený" zjistí, že ho "okradl" někdo blízký, tak mívá ve vzteku takovéhle nelogické postřehy. :o))
Ale zkusím se nad tím ještě zamyslet.
VedlejsiCesta | + 0 / 0
6.01.2017-12:27
Tohle se mi četlo moc dobře, má to švih a spád, hlavní hrdina-vypravěč je uvěřitelný, na konci čeká na čtenáře překvapení… prostě povídka, jak má být. Kdyby se ti chtělo text „zdokonalovat“, je tam pár pravopisných záležitostí k opravě (chybí hodně čárek, hlavně těch, co oddělují oslovení – „Ty víš, Alešku“… „Prosím tě, mami…“ „Já nežertuju, Aleši!“ nebo třeba tady: To, co ty mu napíšeš, to si ten pravdoláskař… Překlepy jako „v tým (tvým) baráku“, „chytrá a moc voptraná“). Pak bych doporučovala upravit část „Normálně tě vokradla! A klidně za tvejma zádama…“ – to mě rozesmálo, neumím si představit, jak jinak by se kradlo, než tajně :-) Jinak super čtení.
IQnick | + 0 / 0
5.01.2017-19:13
alexandrmaly + Rita: děkuju za čtení, mám radost, že líbilo.

Mikeyacek: děkuju za návštěvu a komentář. Pokud je anotace to jediné co ti vadilo, tak jsem spokojená :o)) Já si například anotaci vždycky přečtu se zájmem... a to i když je blbá:)
Mikeyacek | + 0 / 0
5.01.2017-17:59
Opravdu to bez anotace nejde? Všudypřítomné zlo. Zvyk.
Rita | + 0 / 0
5.01.2017-16:55
Taky líbilo, psaní je nejlepší terapie. Posílám 1 a gratuluji k tipu
alexandrmaly | + 0 / 0
5.01.2017-10:35
Já si myslím, že takových "Alešků" běhá po světě víc a co dodat, zasloužený tip, gratuluji
IQnick | + 0 / 0
5.01.2017-7:16
Klyka + caeilin: děkuju za čtení, jsem moc ráda že líbilo.

Jezevec: děkuju, a děkuju tobě i všem ostatním tipujícím za tip. b:-)
Jezevec | + 0 / 0
5.01.2017-6:53
Blahopřání k zaslouženému tipu
caeilin | + 0 / 0
4.01.2017-23:44
Bezva tip. Všechno chápu, chudák Alešek, krásně jsi s ním zatočila:-).
Klyka | + 0 / 0
4.01.2017-22:01
Jo jo, perfektní věcička, v TIPu je to naprosto zaslouženě! Příběh skvělý, zpracování výborné, Alešek... hmmmmm... Co dodat?
IQnick | + 0 / 0
4.01.2017-20:34
JariAgnes: děkuju za čtení a milý komentář. Na kašpárka se mrknu, aby nepřišel zkrátka. :-)

Gerty: děkuju za opakované čtení i poplácání po rameni. To si medím. :-))
Abych pravdu řekla, já jsem nad právem nepřemýšlela. Já jsem se s tou situací potřebovala nějak vyrovnat a psaní bylo tak jednoduše po ruce. Alešek o tom neví a zřejmě se to ani nikdy nedoví a mně to nesmírně pomohlo. Takže se sním už dokážu bavit bez negativních emocí. A o to šlo. :-)

A k té logice příběhu:
Myslím, že máma ukázala knížku Aleškovi aby měla jistotu, že kdyby něco, tak ji Hana určitě dostane. Protože v okamžiku máminy smrti se Aleš stane majitelem domu i všeho co v něm je. Ale tu knížku si nechala, protože ještě chtěla dospořit ten rozdíl mezi cenovým odhadem nemovitostí a skutečným stavem na knížce.

A s tím dokazováním máš samozřejmě pravdu. Jenže ve Spořitelně sice zjistili, že zřizovatelem účtu je máma, i kolik na něm bylo, ale dokazuje to, že máma dala knížku Haně nebo že ji Hana ukradla z tajné skrýše? Navíc knížku na heslo mohl vybrat kdykoliv kdokoliv kdo znal heslo a to klidně ještě za mámina života. Velmi výživná půda pro právníky a nekonečně dlouhý soudní proces. :-)

O tom jestli vůbec nějaká knížka byla jsem taky dlouho přemýšlela, a dospěla jsem k názoru, že Aleš, ať už je jakýkoliv, není tak velký blázen aby se 15 let soudil o něco, co by aspoň chvilku neviděl na vlastní oči. :o)

Gerty | + 0 / 0 | Moderátor
4.01.2017-19:50
Už jsem před nějakým časem četl původní, asi o dost delší verzi, takže jsem spíš jen sledoval, jak se dá hodně škrtat a ještě na tom vydělat.
K příběhu - někteří lidé jsou holt od narození takoví jako Alešek, sám ani nevím, jestli má člověk právo je soudit nbo se jim vysmívat, protože tenhle příběh do určité míry výměch je.
Jedna věc mi v něm ale nedává logiku - proč máma Aleškovi vůbec knížku ukazovala, když ji chtěla dát Haně - a nakonec jí tu knížku skutečně dala - pokud vůbec nějaká knížka byla. Myslím si, že v případě soudu by se mělo ve Spořitelně dát úředně dohledat, jestli knížka skutečně existovala. Ale je to jen moje domněnka.
V každém případě dobrý tip.
JariAgnes | + 0 / 0
4.01.2017-19:48
Já jsem dnes tipovala Kašpárkovy vzpomínky na dobu, kdy byl "školou povinný"...
Ale vím, že i Ty, Blani, píšeš moc dobře, tak jsem četla ráda a gratuluji k Tipu!
IQnick | + 0 / 0
4.01.2017-19:09
sedmikráska: děkuji za tip :O) snad se kluk bude líbit i ostatním.

Jitka: děkuju za zastávku, těší mě že si´s početla. Já bych asi bez osobní zkušenosti nenapsala ani čárku :-))
Jitka | + 0 / 0
4.01.2017-18:12
Tipovala jsem sice v basnich, ale rada jsem si precetla a pocetla. Super! Osobni zkusenost da dilum urcite tu spravnou stavu.Gratuluji.
sedmikraska | + 0 / 0
4.01.2017-18:10
gratuluji šikulko :-)
IQnick | + 0 / 0
4.01.2017-14:29
Elvira: Mám, vlastně dnes už, měla jsem moc ráda "mámu", Aleše i Hanu. Aleš je můj blízký příbuzný a do toho jak jednal jsem nemohla nijak zasáhnout i když mi nad tím zůstával rozum stát.
V této povídce se k němu obracím s nasranou ironií, která mi pěkně pomohla uvolnit zablokovanou tenzi. :o)
Elvira | + 0 / 0
4.01.2017-13:26
OK, asi bych měla ten svůj dotaz vysvětlit. Nějak se ztrácím. Totiž, jako čtenář moc dobře nechápu, proč je to psáno touto formou. V jakém vztahu (jako autor) k Alešovi jsi. Kdybys byla sestra, pak je všechno v pohodě, nadáváš mu za to, co se stalo s dědictvím. Ale takhle? To mu – svému hrdinovi autore nadáváš, nebo se mu posmíváš? A proč?
IQnick | + 0 / 0
4.01.2017-10:45
Všem moc děkuju za návštěvu, četbu a komentáře.

Blechovan: Jene, ten příběh se opravdu skutečnosti jen blíží, je to jen moje představa jak to asi mohlo být, protože jak to bylo doopravdy ví jenom Alešek a ten to nikomu nepoví... :o)
Napsala jsem to podle toho, jak to vypadalo zvenčí a jakou jsem měla vlastní zkušenost s Aleškovou mámou.

Elvíra: ten příběh vyprávím já, tedy autor. A máš pravdu Alešek moc fištrónu nepobral :-) A myslím že mu hlavně chybí něco, čemu se říká sociální inteligence.

sedmikráska: děkuju za pochvalu a tip. Bohatá jsem, ale ne majetkem :o)))

Jezevec: jsem moc ráda, že líbilo.
Za upozornění na chyby se určitě neurazím nikdy. Naopak jsem za ně vděčná. Už jsem to opravila a teď se jdu na chvíli někam stydět... :-)

Mirarap: Míro, máš recht. Ona ta Hanka totiž věděla naprosto přesně s kým má tu čest, tak co jí taky zbývalo jinýho, že jo? Když s mámou nebyla řeč... :o)
Mirarap | + 0 / 0
4.01.2017-10:25
"Chytrej" kluk a "šikovná" Hanka...:-)
Elvira | + 0 / 0
4.01.2017-10:02
Mě by zajímalo, kdo ten příběh vypráví. Myslela jsem si, že sestra, ale ze závěru je patrné, že ona to asi nebyla. Mluví tedy Aleš sám k sobě? Nebo je to podle anotace sám autor?
Jezevec | + 0 / 0
4.01.2017-6:47
Jo, tak tohle se četlo (literárně) moc dobře, je to skvěle napsané a uvěřitelné.

K tipu se rád připojuji
(jen se nauč ve 3.pádě psát MNĚ - koně se MNĚ podařilo prodat... že MNĚ nedělá dobře poslouchat... - snad se neurazíš)
sedmikraska | + 0 / 0
4.01.2017-6:07
A tip
sedmikraska | + 0 / 0
4.01.2017-5:47
líbí se mi to zvláštní prolínání časů. Je to dobře napsané. Má to vtip, pointu. Jsi šikovná!
Doufám, že i bohatá ;-)
Elvira | + 0 / 0
3.01.2017-20:49
Dobře mu tak Aleškovi... zřejmě vtipné kaše moc nesněd
Blechovan | + 0 / 0
3.01.2017-20:39
Byl jednou jeden skutečnosti se blížící příběh...

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.