Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Pátrání po zelené u zelených vdov

Sdílej na Facebooku

Autor: Citron604

Sbírka: eFejtony

Vloženo: 5.01.2017

Publikováno: 5.01.2017 09:11

Kategorie: Fejetony -> O životě

Anotace: Pojem zelená vdova se už vcelku vžil. Záhadou zůstává, o jakou zelenou tady jde, světle, tmavě, trávově zelenou... Autor tomu přichází na kloub...

Moje rána začínají otevřením očí. Tímto už obstojně vidím a mohu začít hledat brýle. Abych zjistil, zda den bude ve znamení prvního kroku pravou nebo levou nohou, na to mám horoskopy. Pro dnešek čtu, že „zvídavý Merkur signalizuje, že do popředí se dostanou intelektuální zájmy, což je v erbu znamení.“

Hvězdy napověděly. Váhy nesmí zaváhat. Jde se na věc. Nachystanou kávou jsem zalil jak své útroby, tak počítačovou klávesnici. Vytřít ji, vysušit a vyčistit, si vyžádalo vynaložit tunu porozumění a pochopení, k tomu metrák trpělivosti, tudíž, jak mi předestřel horoskop, IntelekTuálního (IT) zájmu. Nelhal. Ke snídani na vidličku jsem si proto zakousl ještě pořádné sousto k bádání.

Mám v úmyslu dospět k již vcelku známému závěru, že takřečené zelené vdovy nejsou vdovy po hastrmanovi nebo po zasloužilcích, jenž se holedbali lahvově zeleným mozkem, a že  nejde ani o ježibabizny, zalezlé kdesi v doupěti skrytém za plantážemi bolševníku.

Dobrat se resumé, to bude ale chtít se ve věci hlouběji pošťourat a  hodně zapátrat přesto, že jsem v určité nevýhodě. Bodie míval po ruce Doyla, Sherlock Holmes doktora Watsona. Mně by se dobrej parťák taky hodil. Ale nechci komisaře Gerkhana, jezdí moc rychle a na dálnici by mi sešrotoval auto. Uvažovat se dá o fúzi s detektiv Hodačovou, byť ani s ní bych se příliš bezpečně necítil; za natáčení bylo zničeno třináct auťáků a jedna jachta.  Nejvíc by se k pátrání šikla šikovná agentka Scullyová, i proto, že záhada odstínu barvy u zelených vdov je záhadou XXXL.

Nic z toho. Spolčil jsem se tím, z nutnosti, se svým druhým já. Občas se dokonce spolu nehádáme. Vyrazili jsme po stopě, co vyznačil Einstein v hádankách. S tímhle géniem máme dost společného. Bydleli jsme taky v Praze na Smíchově, kde má, v Lesnické ulici, bustu se sdělením: Zde žil a pracoval v letech 1911-1912 Albert Einstein“.

Abychom načerpali inspiraci, tedy hlavně já, vykráčel jsem se provětrat. Záhy jsem se dal do řeči s novou sousedkou. S manželem a ustavičně se střídajícími četami nástrojčů za  jediné léto zvládli přestavět dříve chátrající dům. Vyhloubit, napustit a zastřešit bazén. Postavit pergolu. Založit zimní zahradu. A letní zahrada? O tu pečuje najatý zahradník.

Sousedka se courala se psem. Byla kouknout po obchodech. Jenom tak. Z dlouhé chvíle. Fitko, masážní či zkrášlovací salóny se u nás nevedou. Společenskými akcemi jsou jednou za rok hlučné setkání heligonkářů nebo pálení čarodějnic. Dvakrát do roka se servou hosté  v hotelu U zelené lípy, třikrát do roka hoří na skládce nebo v rodinné zástavbě. Jinak nic. Vlastně je tady docela nuda.

Po všeobecných kecech o zlobivosti pejsánka, co se mezitím trhal na vodítku jak splašený, že brzo už přijdou holomrazy a spálí muškáty, že město vyváží tříděný odpad, kdy a jak se mu zachce, že je děsný, když nám do schránky někdo pořád pěchuje všelijaké přiblblé letáky, jsme se rozloučili.

Sousedka je zelenou vdovou. Má přepychové žití takřka na venkově. Manžela, který nehledí na korunu. I když, jak jsem si hbitě vyložil z tarotových karet, je to zelený spodek, což značí licoměrnost. Je to pištec a může jí z čista jasna oznámit nějakou nepříjemnou zprávu. Pro sousedku vyšla tarotová zelená dáma. Značí osamělou ženu, která je ze všeho Ničeho kolem Otrávená.

Potvrzeno. I bez pomoci agentky Scullyové jsme vánočkově zapletenou causu rozluštili. Zelená vdova, to bychom, měli. Ale, jak jsou vdovy zelené? Jaký, k nim patří odstín? Májová zelená to nebude.  Což třeba dopravní zelená? Smaragdová zelená? Listová či mátová zelená? Rákosová zelená? Olivová zelená? Tyrkysová zelená? Anebo borovicová zelená?

Kdepak. Samá voda.

Vidím to na zeleň svinibrodskou. Ta dokázala spolehlivě otrávit.


< Předchozí dílo ve sbírceDalší dílo ve sbírce >
Hlasovaní jako ve škole (1 - nejlepší, 5 - nejhorší)Toto literární dílo ještě nebylo hodnocenopřečíst později

Komentáře

crazy | + 0 / 0
5.01.2017-11:15
Paní volí stranu zelených, ti otravují v životě víc než svinibrodská.

Veškerá díla zveřejněná na serveru Pište-Povídky.cz jsou pod právem autorů, tudíž je nelze kopírovat ani jinak využívat bez jejich souhlasu.