Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Kniha: Mezi svými

Autor: Antonín Pačinek (nezmito)
Cena vč. DPH: 180,-

 • Objednat
 • Sdílej na Facebooku
  Autor o knize:

  Knížka je určená všem, kteří mají rádi přírodu, daleké obzory a slovo kamarád pro ně není jen prázdným pojmem. Formou povídek jsem se pokusil popsat, jak se z mladého človíčka stane „otrlý“ tramp, jak se dá přijít k přezdívce, jak málo stačí, aby člověk získal kamaráda na celý život, i to, jak snadno se dá někomu naletět.
  V žádném případě nechci knížku prezentovat jako bilancování, ba právě naopak. Po období mírného útlumu mi znovu zachutnalo cestování vlakem, setkávání se se starými i novými kamarády a nocování pod širákem.  Ukázka z knihy:

  Po dvou dnech cesty autostopem jsme se dostali do mého rodiště – Boskovic. Rodný kraj má pro každého velké kouzlo a také mě náměstí i uličky, kudy jsem kdysi hrdě projížděl ve svém proutěném osmipéráku, doslova učarovaly. Zvláště neforemné domky s malými okny a prastará dlažba v křivolakých “Židech“, kde jsem jako tříletý chlapec pobíhal, na mě působily doslova magicky.
  Nikoho jsem tam neznal, nikdo neznal mě a já se bavil vyhledáváním povědomých rysů ve tvářích lidí, kteří nás míjeli. V Boskovicích se dochovalo rčení – „Je vás jako Pačinků“ a já si bláhově myslel, že hned potkám někoho s kukučem podobným tomu mému. Výsledek mě trochu zklamal i došel jsem k závěru, že když nemůžu mezi rodáky objevit současníky (v žádném případě by mě nenapadlo se k někomu vtírat), seznámím se aspoň se svými předky. Trpělivý Vašek mi pomáhal na městském hřbitově vyhledávat hroby s naším jménem a také se jménem Špidlík. Tak se jmenovala za svobodna moje babička, a jak jsem o nějakých pětačtyřicet roků později zjistil, také můj praprabratranec Tomáš, pozdější Kardinál ve Vatikánu. Že je náš rod v Boskovicích dlouho, bylo patrné z množství náhrobků s naším i podobným příjmením. Kromě Pačinků tam byli Pačínkovi, Pečenkovi i Pečinkovi.
  Když jsme byli v nejlepším, vykoukl nad pobořenou zídkou nějaký pantáta, a co prý hledáme. Nevěděl jsem, zda můžu být tam, v Boskovicích, na své příjmení hrdý, přesto mi to nedalo: „Já se jmenuju Pačinek, jsem rozený Boskovičák a dívám se, kde kdo odpočívá. Můj otec se jmenuje Miroslav.“
  Tak to ze mě nějak vypadlo, ale pán mě zastavil: „Jó, Miroň, to je můj kámoš. Dělali jsme spolu v Minervě. Polezte sem za mnou, uvařím vám čaj a nasbíráte si na zahradě kadlátky a hrušky! Ale rychle, ať vás nikdo nevidí. Tady se lidi moc starají!“ On sám právě tudy zídku přelézal, když chodil zalévat kytky na hrob svojí manželky. Jinak by musel obcházet celý blok.
  K čaji nám namazal chleba, důkladně mě vyzpovídal a nakonec nám pomohl nasbírat dva sáčky ovoce.
  Jak jsme se tou samou cestou – u zdi měl i žebříček přistavený – vraceli na hřbitov, vybafla na nás zpoza tújí jakási zlá žena se srpem v ruce: „Co ste tam dělali? Nechtěl po vás něco?“
  „Co by po nás chtěl, dal nám svačinu a švestky,“ ohradili jsme se.
  „To vám tak věřím, o něm se to ví, že je nějaké divné! A že by vám dal jen tak najest?!“
  A už jsem zase vysvětloval a také téhle cizí babce na sebe všechno vykecal: „Já sem se tady narodil a s kamarádem se trochu rozhlížíme po hrobech. Toho pána jsme dneska viděli prvně!“
  „Jo, tak proč vás nepozval dveřma, ale tajně, přes hřbitovní zeď! To by mohl řéct každé, že se tady narodil, asi bych měla zavolat bezpečnost!“
  To by nám ještě scházelo! „Paní, jestli nám nevěříte, ukážu vám občanku. Tam si přečtěte, kde bydlím a že odtud pocházím!“
  Když si ověřila, že nejsme vykradači hrobů za bílého dne, ještě dodala: „Ale na teho chlapa si stejně déte pozor, je nebezpečné!“
  Počet stran: 191


  Komentáře

  Přezdívka:
  Obsah komentáře:
  Komentář vložen: 8.01.2014 9:30jpe |

  Ahoj/Dobrý den, rád bych nabídl možnost prodeje knihy v rámci akce "mezináridní den knihy a autorského práva", poddrobnosti jsou na nástěnce.

  Díky,

  Jirka Pešaut (JPE)

  Komentář vložen: 22.08.2013 12:59jpe |

  Díky za pěknou knihu, četl jsem ji o dovolené. Sám jsem býval jen příležitostný "tramp", takové zkušenosti a zážitky jako ty namám, bylo moc příjemné Tvoje příběhy z cest a přírody číst. Měj se fajn a ještě jednou díky.

  Komentář vložen: 31.05.2013 18:05Rubínka |

  Plápolající oheň pošťáci doručili v pořádku, Jakube.
  Moc ti díky, máš pěkné dobové foto v knížce a i jiné zajímavé atributy doby, kterou jsi prožíval mezi svými.
  Moc se těším na čtení!
  Díkes! Měj se dobře a tvoje paní taky. :-)

  Komentář vložen: 31.05.2013 8:49nezmito |

  Dík za vysvětlení. Já myslel, že to třeba dáváš do souvislosti s textem Letokruhů (...trampské ohně zase zahoří). :)

  Komentář vložen: 30.05.2013 23:40Rubínka |

  Jakube, myslela jsem oheň, který zaplál na knížce, jako že je už vydaná a já se na ni těším, jak jsem ti psala před dlouhou dobou. :-)

  Jakube, zelený puntík se nezobrazuje ke komentářům u knížek. To si vždycky musíš kliknout na název vydané knihy v nabídce.
  Alespoň já to tak mám.
  Měj se prima a těším se na plápolající oheň.
  Hela

  Komentář vložen: 29.05.2013 19:12nezmito |

  Helo, to jsem blázen, mně se fakt nezobrazuje avízo na nové komentáře pod knížkou a objevuju je jenom náhodně.
  Hned zítra ji pošlu (už jich mám, nezamluvených, jenom několik). A plápolající oheň, vůbec netuším, jaký má vedlejší význam. "Jakub" :-)

  Komentář vložen: 26.05.2013 22:54Rubínka |

  Až sem Jakube, zase po čase nahlédneš tak najdeš jednu prosbu od Rubínky o tu tvoji vandrovní knížku.
  Vždyť oheň už zaplál a ty jsi nevěděl co to znamená. Tak teď již snad pochopíš a já se těším.
  Díkes :-)

  Komentář vložen: 22.05.2013 19:29nezmito |

  Děkuju Ti Jirko. Obávám se, že tentokrát budu muset požádat o dotisk. Ne, že by byla knížka nějaký trhák, to ne, ale kamarádi, povýšení na literární hrdiny, se houfně hlásí. Jednu Ti dám bokem, a až našetříš...:-))

  Komentář vložen: 22.05.2013 19:15nezmito |

  Všem se moc omlouvám, že jsem nereagoval... Pokud se mi v poště nezobrazil nový komentář, byl jsem při tom, že "u mě" nikdo nebyl. Asi to u Nových knih funguje jinak.

  Jirko, Helo, Zuzko, až jsem si myslel, že moje knížka v seznamu "nejnovějších" sklouzne za horizont, aniž by ji kdo zaregistroval. Pravda, na PP se už dost dlouho neobjevuju a nic jiného bych si nezasloužil :) Díky vám!

  Ondreji, Tebe si nechávám zvlášť. To víš, že to je dobrý pocit, zvlášť, když už mě kamarádi upomínali, kdy knížka bude. Tentokrát je jenom o nich (o nás) a o trampování – v klasické i té pivní podobě :-) I kdyby se mi nepodařilo dát dohromady tu třetí, serióznější a obsáhlejší (mám toho v hlavě a na srdci ještě hodně), mám v tomto směru splněno.
  Děkuju za Tvoje moudrá slova a ať se Ti daří – po zdravotní i tvůrčí stránce.

  Komentář vložen: 15.05.2013 15:54jpe |

  Také blahopřeji k vydání knihy, jakmile to půjde (ušetřím), tak si knihu rád objednám.

  Komentář vložen: 11.05.2013 15:05svako |

  Tondo, srdečná gratulácia k vydaniu ďalšej knihy. Je to pocit, však? Raz som ho už zažil a možno naposledy. Ten čas tak letí, že ani sa nenazdáš a pomaly si ani neťukneš (myslím na seba a klávesnicu). Momentálne mám iné starosti tak (dúfam iba chvíľu) "pauzíruju." Som rád keď niekto uspeje v žánri, ktorý je i mne blízky. Také diela, hoci i len dielka, obohacujú pamäti národa. Sú zrkadlom doby, ktorú väčšina národa už (chvalabohu) nezažije. Kto to aspoň trochu "umí" nemá právo mlčať. Treba tie udalosti sprostredkúvať, aby sme ich nemuseli zopakovať. Myslím tie špatné. Tie pekné si už každá generácia vytvorí sama. Tie zas môžeme sledovať my, čo už na to nebudeme mať čas ich prežiť. Ty si jeden z tých čo to umí (naschvál nedám úvodzovky, aj keď pravopisne by tam patrili). Nech Ti inšpirácia ešte dlho vydrží. To Ti praje a srdečne zdraví priateľ Ondrej

  Komentář vložen: 6.05.2013 15:22fenestro |

  Upřímně blahopřeju k vydání další knížky.

  Komentář vložen: 5.05.2013 19:30Rubínka |

  Jakube, mám radost z ohně, který zaplál.
  Víš co to znamená?

  Gratuluji ti k napsání knížky a také k jejímu vydání.

  Komentář vložen: 5.05.2013 17:30zolik |

  Gratulace, a pak ,že to nejde, jde, jen se musí chtít. zolik

  Komentář vložen: 5.05.2013 11:56nezmito |

  Díky, Jardo, hned ji posílám. Tentokrát jsem vložil víc fotografií. Myslím, že mají o něco větší vypovídací schopnost, než samotný text...

  Komentář vložen: 4.05.2013 14:32revírník |

  Jakube Toníku, tak už je jasné, kde ses toulal. Jsme zvědaví, gratulujeme ti a hned si knížku objednáváme.