Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Kniha: Zelená mříž

Autor: Jaroslav Veškrna (revirnik)
Cena vč. DPH: 139,-

 • Objednat
 • Sdílej na Facebooku
  Autor o knize:


  Podruhé od roku 1974 vychází beletristická prvotina lesního inženýra Jaroslava Veškrny (1933), již psal v době, kdy krátce předtím, za takzvaného Obrodného procesu 1968, se zapojil do pokusu zlidštit socialismus a byl z toho vzápětí vyléčen zásahem cizích vojsk a následnou „normalizací“. Na svou angažovanost, kromě rozčarování ze ztráty iluzí, doplatil ztrátou vedoucího postavení na lesní správě. Tím víc se upnul ke službě samotnému lesu. Nemožnost uplatnit se ani tam naplno, právě když je na vrcholu intelektuálních sil, nahrazoval si tím, že začal psát. Ponořil se do poznávání přírodních zákonitostí, což mu vrchovatou měrou umožňoval denní styk s lesem. Po nasbí-rání řady próz, vhodných pro sestavení knížky, odhodlal se oslovit brněnské nakladatelství Blok. Tam pak Zelená mříž skutečně vyšla. Pro něho, jako začínajícího spisovatele, b¬ylo povzbudivé, že ji doprovázely příznivé recenze. Stejné byly ohlasy čtenářů. Dopadlo to však jinak – na zásah shora nesměl coby „podvratný živel“ dál publikovat. To trvalo až do Listopadu 1989. Od té doby vydal pět knih.
  Nakladatelství Blok o autorovi a jeho knize k prvnímu vydání 1974:

  Autor Zelené mříže je lesník. Jeho působiště je Vysočina. Žije v lese od rána do večera, ba i v noci. Žije v něm všech-na roční období. Zná mnoho tajemství o zvěři, ptácích a stromech, o skrytém životě v zelené hradbě, zná tajemství, která jsou jiným nedostupná. Prožívá les nejen jako divák nebo lovec. Prožívá ho jako odborník, znalý mnoha neviditel-ných procesů, jaké se v lese neustále odehrávají. Zážitky, překvapení, okouzlení, obavy, vítězství, jaké prožívá, sou-středil Jaroslav Veškrna do svých próz. Vydává první knížku a hned se v ní přiřadil k těm našim autorům, kteří přírodu pronikavě znají a dovedou o ní napsat nevšedním slovem. A nadto přináší Veškrna ještě něco nového. Nepřichází do lesa jen jako pozorovatel, lovec zážitků. On v lese pracuje, on v něm hospodaří, nemůže myslit jen na jeho přítomnost, mu-sí se starat o budoucnost. Je za ni odpověden a chvěje se o ni. Ví a vyslovuje mnohé, co ještě řečeno nebylo. Lesník Ra-dek, procházející prózami jako hlavní postava, je cílevědo-mý hospodář, promýšlející a prožívající každý zásah, každé opatření, které ovlivňuje život lesa. Radkovo nitro je boha-té, jeho mozek přemýšlivý. Je v něm syntéza rozumně uva-žujícího odborníka a citlivě prožívajícího básníka.
  Nová poloha Veškrnových přírodních próz je pro čtenáře překvapujícím zážitkem.

  Počet stran: 136

  Komentáře

  Přezdívka:
  Obsah komentáře:
  Komentář vložen: 25.08.2013 17:48revírník |

  Děkuji Zuzko, Renáto a Pavle, za zastavení a gratulaci.

  Komentář vložen: 24.08.2013 22:49P.F.Zarken |

  Jaroslave, přidávám se k velké gratulaci... ☺

  Komentář vložen: 23.08.2013 11:27thereny |

  Zní to moc zajímavě, dost možná si ji časem objednám :).

  Komentář vložen: 22.08.2013 17:45fenestro |

  Tady také velká gratulace revírníku. Tahle kniha mi chybí do sbírky, a to tak nejde. Určitě si ji brzy objednám, těším se.

  Komentář vložen: 13.08.2013 16:21revírník |

  Všem moc děkuji.
  Tondo, už se to chystá.

  Komentář vložen: 12.08.2013 20:11nezmito |

  Jardo, mě jsi nepřekvapil málo, ale přímo ohromil! Jsem rád, a k Zelené mříži upřímně blahopřeju. Hned nám můžeš jednu zabalit :)

  Komentář vložen: 7.08.2013 22:04Rubínka |

  Jaroslave, malinko jsi mne překvapil vydáním Zelené mříže.
  Je to určitě zajímavá kniha, možná nejzajímavější z tvých vydaných knih.
  Blahopřeji ti k jejímu znovuvydání a ať se jí daří na tomto světě!
  Zdravím k vám, do hor!

  Komentář vložen: 4.08.2013 12:46Oromis |

  Jaroslave, opět srdečně blahopřeji! (:-))

  Komentář vložen: 3.08.2013 22:178hanka |

  blahozelam po druhy raz, pekne sa nam tu zazelenalo:)

  Komentář vložen: 3.08.2013 14:19zolik |

  Gratuluji upřímně k další zolik