Přihlášení
Nick:
Heslo:
Trvalé přihlášení

Registrace Zapomenuté heslo

Kniha: Ze zápisníku lesníka

Autor: Jaroslav Veškrna (revirnik)
Cena vč. DPH: 159,-

 • Objednat
 • Sdílej na Facebooku
  Autor o knize:

  Kniha s časovým odstupem navazuje na ta nemnohá přírodní beletristická díla, v nichž les není v první řadě prostředím života zvěře, dějištěm lovů, rájem pro houbaře, rekreaci či turistiku. Zde je sám les objektem činnosti hospodáře, který s ním má dalekosáhlé plány, v omezeném čase vlastního života nedosažitelné, přesto mu stojí za to na jejich uskutečňování pracovat. Jeho les budoucnosti přestává být dosavadní smrkovou monokulturou v řádcích sázenou, je to les vnitřní výstavbou blízký přírodnímu. Navíc je autor sám oním lesníkem, proto vypráví čtenářům skutečné zážitky, svěřuje se s pravdivými pocity, starostmi a trápeními, jež denně provázejí jeho odpovědné povolání. Osoby v povídkách mají svůj skutečný předobraz v autorově pestrém rejstříku známostí a životních setkání, jen jména jsou vymyšlená nebo zamlčená.  Ukázka z knihy:


  I po letech občas pařez při pochůzce navštívím. Ještě se tam rozkládá. Mohutný, zčernalý, obrostlý lišejníky, kůru na ramenech kříže odchlípenou.
  Kolem se již rodí nový les. Zatím nesměle, ale třeba mu bude přát štěstí. Smrkové semenáčky se krčí těsně u pařezu, mezi odumřelými, ale ještě pevnými svaly kořenových náběhů. Tady jsou v bezpečí před zadušením paseční vegetací, jež tu už neomezeně bují.
  Mezi drobounkými smrčky se vyjímá statný semenáč borovice, na první pohled nabitý životní energií. Také je tu modřínek, vysoký už několik centimetrů, s jehličkami jako samet. Všechny sem zavál vítr. Jen tyhle dva doubky vítr nepřinesl, zasela je sojka. V slunci se lesknou doposud zcela nerozvitými lístky nezvyklé barvy. Nejsou zelené, mají barvu bordó. I tvarem a postavením jsou ty lístečky neobyčejné, podobají se jakýmsi krotkým zaobleným pařátkům.
  Jak vidím, už teď je tady živo. Zdá se mi, že místo po starém vládci údolí dlouho pusté nezůstane.
  Jak jsem o tom jen mohl pochybovat?
  Počet stran: 174

  Komentáře

  Přezdívka:
  Obsah komentáře:
  Komentář vložen: 8.01.2014 9:27jpe |

  Ahoj/Dobrý den, rád bych nabídl možnost prodeje knihy v rámci akce "mezináridní den knihy a autorského práva", poddrobnosti jsou na nástěnce.

  Díky,

  Jirka Pešaut (JPE)

  Komentář vložen: 23.11.2013 15:53revírník |

  Díky, Šárko, za pochvalu, moc mě těší. Ale knížka byla původně pro někoho jiného, nebo se pletu?

  Komentář vložen: 21.11.2013 14:07kockolada |

  Tak, knihu jsem dočetla a moc se mi líbila. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem vůbec netušila - třeba to, jak se vlastně "pěstuje" les. A úplně mě zděsila ta bezmoc, když musíš sáhnout na něco, co mělo ještě desetiletí růst a zapadalo to do celkového plánu. No prostě kniha je super, díky za ni.

  Komentář vložen: 21.09.2013 17:27revírník |

  Hold your drug for yourself, air max, don´t need any.

  Komentář vložen: 14.09.2013 19:33revírník |

  Tak to děláš správně, to se musí líbit každému ochránci přírody. Čau.

  Komentář vložen: 12.09.2013 12:02nebrec |

  oprava: na kamenu :)

  Komentář vložen: 12.09.2013 12:02nebrec |

  díky, já to mám propojené :) sedím na kameny a pozoruju les... ten přítomný no a pak se mi tam začne vkrádat ta minulost a je to, v lese uklízím, papírky neodhazuju a zem, kterou odkryju, zase vrátím do původního stavu...ani bys nepoznal, že si odnáším střípky keramiky nebo kámen od potůčku... ahoj

  Komentář vložen: 12.09.2013 11:48revírník |

  To máš pravdu, Jano. Někde na mém bývalém polesí jsem nacházel zaniklé vesnice, sklepy zarostlé lesem, zbývaly jen prolákliny... Zajímalo mě to, vyvolávalo představy, ale podrobně jsem se tomu nevěnoval, na to jste vy, lidé tvého ražení, jak vidím. Sám jsem se zajímal spíš jen o ten les.
  Objednávka přišla, dík, odpovím ti mailem.

  Komentář vložen: 12.09.2013 7:32nebrec |

  dodatečně blahopřeju ke knize, objednávám si jí, protože mám přírodu moc ráda a navíc v lese je i něco víc - jsou tam poklady nejen ty, které zná většina lidí, ale i ty historické - cesty dávných rytířů, ohniště pod listím, kde si kdysi dávno vařili lidé jídlo, střepy, které po nich zůstaly a sny...jak to asi bylo kdysi... no jsem se rozpovídala trochu, jdu ťuknout na objednávku. měj se krásně :)

  Komentář vložen: 25.08.2013 17:44revírník |

  Zuzanko a Zdeničko, těší mě vaše zastavení, děkuji vám.

  Komentář vložen: 25.08.2013 0:12arctida |

  Ahoj Jaroslave, ešte nemám žiadnu Tvoju knihu, budem to musieť napraviť:-)
  Som rada, že Ti vychádza ďalšia kniha a pozdravujem Vás z Londýna obidvoch, Určite sa v Tvojej tvorbe zase zastavím.
  Zatiaľ všetko dobré !

  Komentář vložen: 22.08.2013 17:43fenestro |

  Jardo, gratuluju ke znovuvydání této krásné knihy. Mám ji už dlouho doma, a tak můžu všem sdělit, že je úžasná.

  Komentář vložen: 19.08.2013 18:14revírník |

  Milý Ondro, děkuji Ti za tak krásný komentář, ale upřímně řečeno, s těmi mými schopnostmi a vlastnostmi to velmi přeháníš. A stejně tak jako Ty, i já se u Tebe dovoluji zvát se Tvým přítelem. Jarda

  Komentář vložen: 18.08.2013 9:09svako |

  Milý Jaroslave. Srdečne Ti gratulujem.Napísať a vydať štyri knižky o lesoch to chce viac ako "iba" vykonávať svoju prácu v nich. Chce to to mať bystré oko, jasnú myseľ a hlavne - dobré srdce. A Ty to všetko máš. Tvoje knihy nie sú len o prírode obecne, ale hlavne o človeku v nej. Je predsa jej súčasťou. Treba ho len vedieť vyčítať medzi riadkami, aj keď tie sa práve zaoberajú "iba" popisom nejakého prírodného úkazu. Ten človek je tam všade, aj keď navonok tam nik nie je. Je to osoba autora tých krásnych obrazov, ktoré ja by som si ani nedokázal bez Tvojho "štetca" predstaviť. Žiaľ, nebolo mi dané príliš sa zžiť s prírodou. Osud ma obdaril inými "krásami," nad občas ktorými slza skanie po úsmeve (trochu krivom). Tvoje dielo umelecky potvrdzuje to akým si v "civile." Dobrý a múdry. Dalo by sa pripojiť ešte veľa krásnych slov, ale tieto dve stačia. Nahradia stovky ďalších. Som šťastný, že som ich u Teba vycítil a cítím stále. Ďakujem Ti, milý Jardo, a prajem Ti ešte veľa dobroty a múdrosti, a sily podeliť sa o ne s nami. Tvoj (s láskavým dovolením) priateľ Ondrej.

  Komentář vložen: 13.08.2013 16:15revírník |

  Děkuji vám, milí přátelé, všem, za gratulace ke knížce. Ona už je na světě šest roků, jenom tady ještě nebyla. Zvláště pak vám děkuji, děvčata Světluško, Jarinko a Helenko, za laskavá a velmi povzbudivá slova, i starý chlap to někdy potřebuje a je za ně rád. Jirko, to víš, zájem u výměnu mít budu. Cos nám tady dal přečíst, se mi líbilo.

  Komentář vložen: 10.08.2013 18:59jpe |

  Zdravím, Jaroslave a gratuluji k vydání knihy. Na podzim by mi měla vyjít kniha rybářských příběhů, ale nebude jen o rybách, bude hlavně o lidech. Pokud bys měl o ni zájem, až vyjde, rád bych ji s to Tvojí vyměnil. Ale na to je zatím čas. Měj se fajn, ahoj Jirka Pešaut (JPE)

  Komentář vložen: 7.08.2013 21:58Rubínka |

  Jaroslave, k vydání knihy Ze zápisníku lesníka ti ze srdce blahopřeji.
  V této knize je uložena tvá píle, snaha a cílevědomost k pěstění lesa. Vím jak jsi to neměl lehké a vstoupit do lesa pro tebe znamenalo leckdy i sebezapření. Například po polomech. Vím jak jsi žil a žiješ i teď pro les a jeho správné pěstění.
  Kéž by bylo více takových revírníků jako jsi ty.
  Doporučuji všem, kteří se chtějí něco zajímavého dovědět o lesním hospodářství.

  Zdravím tebe i Janu.

  Komentář vložen: 7.08.2013 20:19JariAgnes |

  Milý Jaroslave, můj pohled na Tvou jedinečnou, vzácnou osobnost a skvělou literární tvorbu už znáš, a tak jen opakuji, že za všechno, jaký jsi a co děláš, také ze srdce děkuji a moc ráda Ti blahopřeji k oběma dalším knihám...
  A že Ti přeji jen to nejlepší a všechno, co si sám přeješ i Ty s Janičkou, to už taky víš, tak už jen moc zdravím ! :-)

  Komentář vložen: 6.08.2013 16:06phosphorka |

  Milý Jaroslave, jsem ráda, že můžu blahopřát k vydání další knihy. Obal vypadá pěkně. Upoutá. Ale to nejdůležitější se skrývá v Tvých písmenkách, jak um vyprávět, tak láska k lesu, a mohla bych vyjmenovávat další jako moudrost, starostlivost, laskavost a další a další, co v Tvém psaní určitě ne jen ve mě zanechavá. Tak já to zkrátím. Děkuju, za vše co děláš a jaký jsi, děkuju za to, že Tě "můžu znát" z Tvých řádků tady na pp. Díky.

  Komentář vložen: 3.08.2013 23:35Oromis |

  Jaroslave, srdečně blahopřeji k vydání knihy. Věřím, že Tvůj úžasný způsob vyprávění si brzy najde široký okruh čtenářů. (:-))

  Komentář vložen: 3.08.2013 22:158hanka |

  blahozelam:)
  Prajem vela citatelov, ktorym nie je priroda lahostajna, ktori dokazu vnimat krasu lesa a jeho obyvatelov

  Komentář vložen: 3.08.2013 14:15zolik |

  I já gratuluji ke knize zolik

  Komentář vložen: 2.08.2013 8:38alma |

  Gratuluji k vydání knihy. Věřím, že milovníci přírody v ní určitě naleznou zalíbení.